BOARD TOPNOTCHERS

LPU Batangas is home to 271 board topnotchers since its founding.

LPU Board Topnotchers

RANKING No. TOPNOTCHERS COURSE YEAR
1st Place 1 Deanne Marizthel J. Madrio Pharmacy 2021
2 Jenny Rose Aguba Customs Administration 2014
3 Archie Adricula Marine Engineering 2013
4 Dante Paglinawan Marine Transportation 2012
5 Kenjie Camatis Customs Administration 2011
6 Joseph Brianne Escala Marine Engineering 2011
7 Rudy Ortea Criminology 2008
8 Cris John Garcia Customs Administration 2005
9 Eloisa Suarez Customs Administration 2002
10 Ricky Ortega Customs Administration 1998
11 Romano Malate Marine Transportation (3rd Mate) 1998
12 Rowena Dimaano Customs Administration 1996
13 Armando Antenor Marine Transportation (3rd Mate) 1995
14 Jeanette Maala Customs Administration 1993
15 Mylene Jarlos Customs Administration 1990
2nd Place 16 Charles Adriane Monteras Customs Administration 2019
17 Alfred Bolor Customs Administration 2014
18 Kevin Flores Marine Engineering (OIC) 2014
19 Dondon Vergara Marine Transportation (OIC) 2014
20 Reisha Mae Hernandez Radiologic Technology 2012
21 Jovito Dudas Marine Transportation 2011
22 Ronald Salazar Marine Transportation 2011
23 Bryan Noel Asis Nursing 2009
24 Ronald Manongsong Marine Transportation (Master Mariner) 2008
25 Julius Gonzalvo Marine Transportation (3rd Mate) 1999
26 Princess Evangelista Customs Administration 1998
27 Isabelita Galera Customs Administration 1998
28 Marlon Gaya Customs Administration 1991
29 Cesar Conti Marine Transportation (2nd Mate) 1991
30 Marciano Dinglasan Marine Transportation (Chief mate) 1990
31 Merlinda Salazar Midwifery 1975
32 Carmelita Godoy Midwifery 1975
3rd Place 33 Angelica Macatangay Customs Administration 2017
34 Arvin Abarquez Marine Engineering (OIC) 2014
35 Mellan Paglinawan Marine Transportation (OIC) 2014
36 Jaypee Adem Marine Transportation (Chief Mate) 2013
37 Ojie Amponin Marine Transportation (Chief Mate) 2013
38 Dannah Magbojos Radiologic Technology 2012
39 Niño Joseph Napa Customs Administration 2012
40 Merla Bitonia Medical Technologist 2010
41 Paulito Binay Master Mariner 2010
42 Renz Mangubat Customs Administration 2007
43 Meilyn Gesta Customs Administration 2002
44 Marlon Castillo Customs Administration 1998
45 Lervynn Louie Medina Marine Transportation (3rd Mate) 1998
46 Rodolfo Aloya Marine Transportation (3rd Mate) 1997
47 Noly Dinglasan Marine Transportation (3rd Mate) 1997
48 Rene Evangelista Marine Transportation (3rd Mate) 1997
49 Rossana Unigo Customs Administration 1996
50 Noel Rosales Radiologic Technology 1993
51 Gorgonia Asi Criminology 1991
52 Miguela Lontoc Nursing 1990
53 Alice Marie Trongco Accountancy 1989
54 Remjell Tabadero Customs Administration 1988
55 Juancho Mauhay Radiologic Technology 1988
56 Maribeth Ozaeta Nursing 1985
4th Place 57 Gilbert Padrones Marine Transportation (Chief Mate) 2014
58 Eric Joseph Ebreo Marine Transportation (OIC) 2014
59 Nechelle Sadiwa Customs Administration 2011
60 Nelson Maño Marine Transportation (OIC) 2008
61 Hernani Lualhati Customs Administration 2007
62 Gliceria May Cabales Customs Administration 1999
63 Alfredo Anareta Marine Transportation (Chief Mate) 1997
64 Albert Villapando Criminology 1991
65 Juanito Magnaye Marine Transportation 1987
66 Nestor Turano Marine Transportation 1982
67 Enya San Francisco Midwifery 1975
68 Ester Velasco Midwifery 1972
5th Place 69 Chelza Jane Malapote Nursing 2019
70 Crishelle Agito Medical Technology 2017
71 Anne Karla Gelline Holgado Dentistry 2016
72 Kevin Ramos Marine Transportation (OIC) 2014
73 Neil Jopet Bautista Customs Administration 2014
74 Crystal Gale Dampil Customs Administration 2012
75 Don Kristoffer Godoy Marine Transportation (OIC) 2011
76 Danny Agena Marine Transportation (Chief Mate) 2009
77 Jaypee Adem Marine Transportation (OIC) 2008
78 Diana Marie Caringal Customs Administration 2007
79 Lemuel Marasigan Customs Administration 2007
80 Christian Andal Customs Administration 1999
81 Roderick Guevarra Marine Transportation (3rd Mate) 1999
82 Ma. Cristina Triviño Customs Administration 1998
83 Nestor Turano Marine Transportation (Master Mariner) 1997
84 Julius Salvosa Marine Transportation (Chief Mate) 1997
85 Elecita Mantala Customs Administration 1993
86 Marilou Comia Customs Administration 1992
87 Luz Mitra Customs Administration 1991
88 Epifania Marasigan Midwifery 1975
89 Novelita Catanyag Midwifery 1973
6th Place 90 Ayessa Aira Cuevas Customs Administration 2019
91 Cathy Ann Jumarang Dentistry 2018
92 Dhesa Anne Quijano Customs Administration 2015
93 Almira Joy Dela Roca Psychometrician 2015
94 Jeffrey Himaya Marine Transportation (Chief Mate) 2014
95 Zandro Ilagan Marine Transportation (OIC) 2014
96 John Justine Dela Luna Physical Therapy 2013
97 Robinhood Ilagan Marine Transportation 2013
98 John Justine Dela Luna Physical Therapy 2013
99 Roy Castillo Marine Transportation (Chief Mate) 2012
100 Alyssa Mari Mangubat Customs Administration 2012
101 Mark Anthony Cabrillas Mechanical Engineering 2012
102 Pascual Manalo Marine Transportation (Chief Mate) 2012
103 Ronald Caringal Marine Transportation (OIC) 2011
104 Michael Panopio Mechanical Engineering 2011
105 Limuel Bisa Marine Engineering 2011
106 Maria Kriselda Rosales Nursing 2010
107 Mary Grace Lantin Physical Therapist 2010
108 Rommel Cueto Marine Transportation (Chief Mate) 2009
109 Lito Maranan Criminology 2005
110 Odessa Andal Customs Administration 2001
111 Tito Tamayo Marine Transportation (Master Mariner) 2000
112 Anthony Rebenque Marine Transportation (3rd Mate) 1999
113 Lenie Marasigan Radiologic Technology 1998
114 Lucia de Leon Customs Administration 1998
115 Nolly Arbhie Villanueva Medical Technology 1997
116 Jover Lacerna Marine Transportation (3rd Mate) 1996
117 Filomena Mendoza Customs Administration 1996
118 Lina Ilao Radiologic Technology 1994
119 Darllwayne Espiritu Radiologic Technology 1993
120 Ma. Theresa Besas Customs Administration 1992
121 Marichu Bautista Customs Administration 1990
122 Leonarda Calingasan Midwifery 1971
123 Myrna Lopez Midwifery 1970
7th Place 124 Kyle Adrian De Guzman Radiologic Technology 2021
125 Shelah Mae Lontoc Medical Technology 2016
126 Lee Marvin De Villa Medical Technology 2013
127 Mario Mendoza Marine Transportation (Chief Mate) 2013
128 Kenneth Reglos Marine Transportation (Chief Mate) 2012
129 Benigno Zarraga Marine Transportation 2011
130 Ronaldo Amido Marine Engineering 2011
131 Princess Tanya Atienza Customs Administration 2010
132 Jhun Araja Marine Transportation (Chief Mate) 2010
133 Aris Matre Marine Engineering (OIC 2010
134 Mary Ann Garing Nursing 2008
135 Victorino Suarez Marine Engineering (2nd Engr) 2008
136 Wenie Sabeniano Customs Administration 2001
137 Andres Zara Radiologic Technology 1998
138 John Belleza Marine Transportation (3rd Mate) 1997
139 Ramil Lumanglas Marine Transportation (Chief Mate) 1996
140 Esmeralda Gonzales Customs Administration 1992
141 Ma. Filipina Ellao Criminology 1991
142 Elfleda Espino Customs Administration 1990
143 Ruel Abiad Medical Technology 1987
144 Dulce Papasin Radiologic Technology 1986
8th Place 145 Kim Paulo Lacdao Dentistry 2016
146 Jhulie Mhaye Apple Marinay Customs Administration 2015
147 Christhine Jane De Castro Nursing 2015
148 Rheabeth Boongaling Customs Administration 2014
149 Jeffrey Andal Marine Transportation (OIC) 2014
150 Virgilio Atienza Marine Transportation (Master Mariner) 2014
151 Debbie Marie Bais Nursing 2013
152 Filemon Liao Marine Transportation (Chief Mate) 2012
153 Vincent Tejada Marine Engineering 2011
154 Niela Biscocho Dentistry 2011
155 Eddie Magacat Marine Transportation 2011
156 Pol Elwood Ebreo Marine Engineering 2011
157 Robert Reña Nursing 2009
158 Arnel M. Aguila Marine Transportation (OIC) 2008
159 Carlo Magno D. Adap Customs Administration 2007
160 Ronnie Ascalon Marine Transportation (3rd mate) 2000
161 Ma. Veronica Calingasan Customs Administration 1997
162 Christopher Guerra Customs Administration 1996
163 Allan Vergara Criminology 1995
164 Danilo Olan Customs Administration 1992
165 Joceline de Leon Midwifery 1976
166 Carina Roallos Midwifery 1975
167 Alicia Ramirez Midwifery 1972
9th Place 168 Dexter Buted Jr. Customs Administration 2019
169 Ericka Torio Customs Administration 2019
170 Kimberly Joyce Dacuray Nursing 2014
171  Ma. Ronelee Gonzales Nursing 2014
172 John Paulo Bergonia Marine Engineering (OIC) 2014
173 John Amormio Repollo Marine Engineering (OIC) 2014
174 Sandy Rasay Marine Transportation (Chief Mate) 2014
175 Angelo Panganiban Marine Transportation (OIC) 2012
176 Reeo De Silva Marine Transportation 2012
177 Sheryl Reyes Dentistry 2012
178 Eric Manalo Marine Transportation (OIC) 2009
179 Alicia Areglado Customs Administration 2009
180 Santiago Cuerdo Marine Transportation (Chief Mate) 2009
181 Wilson Chavez Customs Administration 2002
182 Marife Dimaculangan Customs Administration 2000
183 Nancy Morcilla Radiologic Technology 1999
184 Milanie Falejo Customs Administration 1999
185 Gilbert Garcia Marine Transportation (3rd Mate) 1999
186 Eleonor Umipig Radiologic Technology 1998
187 Mario Tadas Radiologic Technology 1997
188 Charity Delizo Customs Administration 1996
189 Maria Ramirez Customs Administration 1991
10th Place 190 Neil Albert Closa Medical Technology 2017
191 Kriz Polliente Physical Therapy 2017
192 Derick De Guzman Customs Administration 2016
193 Nelson Maño Marine Transportation (Chief Mate) 2011
194 Gilbert Garcia Marine Transportation (OIC) 2011
195 Ray Carlo Dela Cruz Medical Technology 2011
196 April Wine Yogi Manigbas Nursing 2011
197 Bernard Garcia Marinte Transportation (Master Mariner) 2010
198 Joseph Banayad Marine Transportation (OIC) 2010
199 Joyce Ramirez Marine Engineering (OIC) 2010
200 Jayson Casa Customs Administration 2007
201 Maricel Marasigan Accountancy 2006
202 Joey Bobiles Criminology 2005
203 Rizalina Como Customs Administration 2000
204 Darwin Ubeda Customs Administration 1999
205 Wilson Mendoza Marine Transportation (3rd Mate) 1999
206 Jacinto Almarez Medical Technology 1999
207 Shirley Carrido Customs Administration 1998
208 Amado Laylo Marine Transportation (3rd Mate) 1997
209 Rainer Rosales Customs Administration 1996
210 Simeon Culla Marine Transportation 1991
211 Teodora Lacerna Customs Administration 1990
212 Conrado Cordero Customs Administration 1990
213 Villardo Velasquez Marine Transportation 1986
214 Valeriano Bacay Marine Transportation 1986
215 Cornelio Sawali Marine Transportation 1984
216 Buenaventura Orosco Midwifery 1975
217 Helen Deloeste Midwifery 1973
11th Place 218 Laarni Villanueva Medical Technology 2004
219 Alexander Gonzales Marine Transportation (3rd Mate) 1998
220 Ray Boongaling Customs Administration 1991
221 Ludante Castillo Marine Engineering 1991
222 Analee Lara Radiologic Technology 1986
12th Place 223 Myreen Maestro Customs Administration 2008
224 Edwin Limlengco Radiologic Technology 1998
225 Simeon Inocencio Marine Engineering 1992
226 Nilo Dio Criminology 1991
227 Marilyn Maranan Customs Administration 1990
13th Place 228 Jhanelle Mae Marasigan Physical Therapy 2002
229 Edwin Tapay Accountancy 1994
230 Ruben Talag Radiologic Technology 1993
231 Santos Pagcaliwagan Dental Medicine 1990
14th Place 232 Dhennis Castillo Customs Administration 2008
233 Ryan Piol Customs Administration 2008
234 Necorson Cortez Physical Therapy 2001
235 Teresita Maligaya Customs Administration 1990
236 Vicente de Castro Marine Engineering 1990
237 Melinda Tobeo Customs Administration 1988
238 Tito Tamayo Marine Transportation 1987
15th Place 239 Grace Dimaculangan Radiologic Technology 1999
240 Gregoria Manalo Radiologic Technology 1999
241 Rolan Clet Radiologic Technology 1995
242 Alfred de Guzman Radiologic Technology 1995
243 Margarita Macalintal Radiologic Technology 1995
244 William Alano Marine Transportation 1992
245 Debbie Latag Customs Administration 1988
246 Cresencio Lontoc Marine Transportation 1986
247 Amelia Mercado Radiologic Technology 1986
16th Place 248 Lovely Bool Customs Administration 2008
249 Maria Concepcion Nazaro Dental Medicine 2000
250 Samuel Bautista Customs Administration 1990
17th Place 251 Charlyn Macalintal Nursing 1996
252 Roderick Mauhay Radiologic Technology 1994
253 Rico Glenn Perez Radiologic Technology 1994
254 Ronalyn Macatangay Customs Administration 1990
255 Melquiadez Maiquiz Marine Engineering 1985
256 Oscar Bathan Marine Engineering 1980
18th Place 257 Ma. Bella Blanco Customs Administration 1991
258 Ronoel dela Cruz Customs Administration 1988
259 Artemio Marcellana Marine Engineering 1985
19th Place 260 Ritchie Mercado Radiologic Technology 1995
261 Armivida Marasigan Radiologic Technology 1995
262 Gerardo Marcelo Radiologic Technology 1994
263 Erlinda Marquez Radiologic Technology 1994
264 Mylinn Mendoza Radiologic Technology 1994
265 Ma. Victoria Mercado Customs Administration 1991
20th Place 266 Alma Hernandez Criminology 2005
267 May Anne M. Medrano Physical Therapist 2002
268 Herman Palo Radiologic Technology 1995
269 Florentino Pasia Radiologic Technology 1995
270 Edna Manongsong Customs Administration 1990
271 Imelda Dimaculangan Midwifery 1986

TALK TO US TODAY!

Send us your inquiries and we would be glad to answer them.

Name
Field is required!
Field is required!
Email Address
Field is required!
Field is required!
Message
Field is required!
Please fill out all fields