2016 PRISAA National Games Awards and Recognition of LPU Contingent

Share on Facebook18Tweet about this on TwitterEmail this to someone
Share on Facebook18Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Dr. FE RABANAL – MEDINA

Dr. Dolores H. Sison Award

Three Term President of PRISAA Region IV-A

Three Term Appointed as National PRISAA Officer

 

MANUEL C. YLAGAN

Dr. Cecilio G. Hechanova Award

Best Coach in Athletics for Three Consecutive Years

2013-Pangasinan, 2014-Tagum City and 2015-Iloilo City

 

RYAN B. BIGYAN

Dr. Cecilio G. Hechanova Award

As member of the Philippine Track and Field Team

Silver Medalist in 4 x 400 Meter Relay

2015 South East Asian Games

June 2015, Singapore

Consistent PRISAA medalist

 

LYCEUM OF THE PHILIPPINES UNIVERSITY – BATANGAS

Dr. Cecilio G. Hechanova Award

For Producing Top Performing Athlete in Track and Field

In the Person of Ryan B. Bigyan (Member, Philippine Team)

 

ATHLETICS (Men)

 

MARCO VILOG                  –              Most Outstanding Athlete in Athletics, Men’s Division

800 M Run                                           –              Gold

1500 M Run                                        –              Gold

4 x 400 M Relay                                 –              Gold

400 M Run                                           –              Silver

 

JAY ROLAND FACTOR     –              400 M High Hurdle                           –              Gold

4 x 400 M Relay                                 –              Gold

 

RAFFY KALAW                   –              3000 M Steeple Chase                   –              Gold

 

JEFFREY BUHAY                 –              4 x 400 M Relay                                 –              Gold

200 M Run                                           –              Bronze

 

LARRY ARPON                   –              4 X 400 M Relay                                 –              Gold

 

ATHLETICS (Women)

 

MAY ANN MANANGAN                –   4 x 100 M Relay                       –              Silver

1500 M Run                                        –              Silver

800 M Run                                           –              Silver

 

JOY MOTIN                         –              4 x 400 M Relay                                 –              Silver

1500 M Run                                        –              Silver

800 M Run                                           –              Bronze

 

PAMELA FONDEVILLA    –              400 M Low Hurdle                            –              Silver

4 x 100 M Relay                                 –              Bronze

DHEL FANER                       –              4 x 400 M Relay                                 –              Silver

400 M Low Hurdle                            –              Bronze

 

MARIANNE GONZALES  –              Discuss Throw                                   –              Silver

Shot Put                                               –              Silver

 

MANUEL YLAGAN            –              4 PEAT MOST OUTSTANDING COACH

(2013, 2014, 2015, 2016)

 

MUTYA NG PRISAA 2016

 

ALEC NICOLE SUAREZ     –              4th Runner-Up

Miss Talent

 

Related Posts

Comments are closed.